İçeriğe geç

İcra Dosya Sorgulama

Ankara İcra Avukatı

İcra dosya sorgulama, icra tehdidi ile karşı karşıya kalan ya da hakkında başlatılmış bir takip olup olmadığını öğrenmek isteyen insanlar tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur. Herhangi birisinde alacağı bulunan alacaklı söz konusu alacağını borçludan alabilmek amacıyla icra müdürlüğü marifetiyle harekete geçebilmektedir. Alacaklı tarafından yapılan bu hukuki işleme icra takibi denilmektedir. Örneğin A kişisinin B kişisinde 70.000 TL gibi bir alacağı bulunmakta ve B kişisi bu borcunu ödememekte ise A kişisi alacağına kavuşabilmek için icra müdürlüğü aracılığıyla B kişisi hakkında icra takip talebinde bulunabilecektir. İlgili icra müdürlüğü takip talebini almasının akabinde gerekli hukuki işlemleri tamamlayarak icra takibini başlatacaktır. İcra takibi açma ve diğer tüm takip işlemleri uygulamada daha çok alacaklı avukatları tarafından UYAP üzerinden yapılmaktadır. Günümüzde haklı ya da haksız olduğu tartışılır olsa da çok sayıda vatandaş hakkında icra takibi başlatılmaktadır. Bu durum karşısında oldukça mağdur olan takip borçlularının hak ve menfaat kaybına uğramadan önce Ankara avukat hukuki danışmanlığı alması şiddetle tavsiye edilmektedir. Peki hakkınıza başlatılmış bir icra takibi olup olmadığını öğrenmek için neler yapılması gerekmektedir? Öncelikle icra dosya sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Hakkınızda başlatılan bir icra takibi olup olmadığını öğrenmek için aşağıda anlatılan icra dosya sorgulama adımlarını takip etmeniz gerekmektedir:

İCRA TAKİBİ SORGULAMA

İcraya elverişli bir borcunuz nedeniyle ya da haksız olarak hakkınızda bir icra takibi başlatılıp başlatılmadığını öğrenmek için sırasıyla şu icra dosya sorgulama adımları izlenmelidir:

  1. Tc kimlik numarası ve e-devlet şifreniz ile e-devlet girişi yapılmalıdır.
  2. Açılan e-devlet sayfası üzerindeki arama bölmesine uyap vatandaş portal yazılmalıdır.
  3. Uygulamaya git ibaresine tıklanarak Uyap vatandaş portala geçiş yapılmalıdır.
  4. Açılan uyap vatandaş portal sayfanızda sol tarafta yer alan menüye içerisindeki ‘’dosya işlemlerine tıklanılarak; ‘’dosya sorgulama’’ seçilmelidir.
  5. Dosya işlemlerine tıklanıldıktan sonra açılan ‘’dosya sorgulama’’ ekranı üzerinden yargı türü İCRA olarak seçilmelidir.
  6. Dosyanızın hangi icra dairesinde olduğunu biliyorsanız ilgili icra dairesi seçilmeli; hakkınızda icra dosyası olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız herhangi bir seçim yapılmamalıdır.
  7. Eğer ‘’bu yargı türünde dosyanız bulunmamaktadır’’ ibaresini görmüş iseniz hakkınızda başlatılan bir icra takip dosyası bulunmadığını belirtmek isteriz.
  8. Ancak herhangi bir icra dairesinde dosyanız bulunmakta ise ‘’dosya görüntüleme’’ye tıklanılarak dosyadaki alacaklı, borç miktarı, takibe dayanak belge, ne zaman açılmış olduğu gibi bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.
  9. İcra dosya sorgulama yaptıktan sonra hakkınızda başlatılan bir takip olduğunuz öğrenmiş iseniz 7 günlük yasal itiraz hakkınız olduğunu ve bu süre içerisinde itiraz edilmez ise icra takibinin kesinleşmesine müteakip haciz aşamasına geçileceğini önemle belirtmek isteriz. Tam da bu aşamada aleyhinizde açılmış olan takibe karşı gerekli aksiyonu almanız için alanında uzman bir Ankara avukat hukuki yardımı almanızı tavsiye etmekteyiz. Ankara icra avukatı olarak icra dosya takibinin yanında icra dosya kapatma, haciz kaldırma gibi hizmetler de sunmaktayız.

Hakkınızda bir icra takibi başlatılmış ise genellikle tarafınıza icra müdürlüğü tarafından bir icra/ödeme emri düzenlenerek tebliği edilir ve ilgili takibe karşı yasal yollarınız hatırlatılır. Ancak bazen icra müdürlüğü tarafından düzenlenen tebligat tarafınıza ulaşmayabilir. Bu gibi hallerde e-devlet üzerinden  icra dosya sorgulama yapmak oldukça önem arz etmektedir.

İcra dosya kapatma

İcra Dosyası Kapatma

İcra dosyası kapatma konusu icra takiplerinde oldukça önem arz eden bir konudur. Vatandaşlar haklarında açılmış bir icra dosyasının borcunu ödemiş olmalarına rağmen icra dosyası kapatma işlemi yapılmadığı için dosya sistemde hala mevcut olarak gözükebilmektedir.

ANKARA 33 İCRA DAİRESİ DOSYA SORGULAMA

Ankara 33. İcra Dairesi Dosya Sorgulama: Ankara’da ASKİ, TEDAŞ, PTT, TURKCELL (gsm operatörleri) vb. gibi kurumlar/şirketler Ankara 33 İcra Dairesi aracılığıyla merkezi takip sistemini kullanarak ilgili aboneler hakkında icra takibi başlatmaktadırlar. Ankara 33. İcra dairesi dosyasında borçlu olarak bulunmanız halinde borç miktarınızın öğrenilmesi ve akabinde borcunuzun ödenerek dosyanın kapatılması için Ankara icra avukatı hukuki danışmanlığı almanızda fayda bulunmaktadır.

DOSYA NUMARASINDAN İCRA SORGULAMA

İcra dosya sorgulama yapabilmek için elinizde bir dosya numarası bulunuyor ise avukatınız aracılığıyla veya kendiniz ilgili icra müdürlüğüne giderek borcunuz hakkında detaylı bilgiyi alabilir ve dosya borcunuzun detaylı olarak gösterildiği dosya kapak hesabı evrakı hazırlanmasını talep edebilirsiniz. Sürecin alanında uzman bir Ankara icra avukat ile yürütülmesi zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

İcra Dosyası Sorgulama Sık Sorulan Sorular

İcra dosyasının içeriğini nasıl öğrenebilirim?

Uyap vatandaş portala e-devlet üzerinden giriş yapılarak https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icradosyasi-sorgulama adresi üzerinden icra dosyası sorgulama yapabilmek mümkündür.

İcralık olan borç ödenmezse ne olur?

Tarafınıza ödeme emrinin tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 günlük yasal süre içerisinde icra takibine itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Eğer itiraz edilmezse takip kesinleşir ve alacaklı menkul ve gayrimenkul mallarınız üzerinde haciz talep edebilir.

İcra takibi sicile işler mi?

İcra takibi sicile etki etmemektedir. Ancak hakkınızda aciz vesikası düzenlenmesinin birtakım hukuki sonuçları bulunmaktadır.

İcra borcumu ödedim ne yapmalıyım?

İcra borcunuzu ödedikten sonra icra dosyası kapatma talebinde bulunmalıdır. İcra dosya kapatma süreçlerinin Ankara avukat aracılığıyla yapılması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir