İçeriğe geç

İcra Dosyası Kapatma

 • 5 yorum
İcra Dosyası Kapatma

İcra dosyası kapatma konusu icra takiplerinde oldukça önem arz eden bir konudur. Vatandaşlar haklarında açılmış bir icra dosyasının borcunu ödemiş olmalarına rağmen icra dosyası kapatma işlemi yapılmadığı için dosya sistemde hala mevcut olarak gözükebilmektedir. Bu yazımızda borcunu ödediğiniz veya bir şekilde alacaklı ile anlaşarak borçtan kurtulduğunuz dosyaların nasıl kapatılabileceği hakkında detaylı bilgilere yer verilecektir.


Hakkımda İcra Takibi Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim


İcraya elverişli bir borç sebebiyle hakkınızda icra takibi başlatılmış olabilir. Bu icra takip işlemini tarafınıza yapılan ödeme emri tebliği ile öğrenebileceğiniz gibi, tebligatın tarafınıza ulaşmaması nedeniyle hakkınızda icra takibi açıldığını öğrenememiş de olabilirsiniz.
Hakkınızda açıklanan bir icra takibinin olup olmadığını öğrenmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi Ankara icra avukatı danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. İcra dosya sorgulama hizmeti e-devlet üzerinden de yapılmaktadır. Ancak burada dosya borcu (uygulamada kapak hesabı denilen borç) görülememekte, yalnızca taraflar ve icra dairesi bilgilerine ulaşılabilmektedir. Ankara icra avukatı ve Ankara avukat danışmanlık hizmeti alarak icra dosya borcunuzu öğrenebilir ve icra dosya kapatma hizmetini güvenilir şekilde alabilirsiniz.


İCRA DOSYASI SORGULAMA

E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini sırasıyla şöyle ifade edebiliriz:

 1. E-Devlet üzerinden TC KİMLİK NO ve E-Devlet ŞİFRESİ ile sisteme giriş yapılmalıdır.
 2. E-Devlet girişi yapıldıktan sonra arama butonuna ‘’UYAP VATANDAŞ PORTAL’’ yazılmalıdır.
 3. Açılan ekranda yer alan‘’UYGULAMAYA GİT’’ ifadesine tıklanarak vatandaş portala geçiş yapılmalıdır.
 4. Uyap vatandaş portal sayfanız açıldıktan sonra sol bölmede yer alan menü üzerinden sırasıyla Dosya işlemleri – Dosya sorgulama – Yargı Türü – İcra – İlgili icra dairesi seçilmelidir.
 5. İcra dairesi seçildikten sonra “Dosya Görüntüle” butonuna tıklanır ve dosya içeriğine girilir. Dosya içeriğinde “Dosya hesabı” butonuna tıklanarak güncel icra dosya borcu görüntülenebilir.
 6. Herhangi bir seçim yapmasanız dahi hakkınızda aktif olarak var olan icra dosyalarını bu ekranda görüntüleyebilirsiniz.
  Ancak önemle belirtmemiz gerekir ki; alanında uzman bir Ankara icra avukatı na danışarak hem bu işlemleri sağlıklı ve hızlı bir şekilde yürütebilir hem de bir avukatınız olduğu için borcu indirme, pazarlık yapma fırsatı bulabilirsiniz. Emka Hukuk bürosu olarak dosyalarınızı ucuz ve pazarlık yaparak kapatma hizmetimiz bulunmaktadır. Ayrıca Ankara avukat aracılığıyla hakkınızda bir icra takibi olup olmadığına ilişkin bilgi alabilirsiniz.


İcra Dosyası Ne Zaman Düşer? Düşen İcra Dosyası Tekrar Açılabilir Mi?


İcra dosyaları bazı durumlarda takipsizlik nedeniyle düşmektedir. Dosya borcunun tarafınıza ödeme emrinin tebliğinden itibaren 1 yıl içerisinde alacaklı taraf herhangi bir icra takip işlemi yapmazsa hakkınızda açılan dosya düşer. Ancak bu durum icra dosyası kapatma işlemi ile karıştırılmamalıdır. İcra dosyasının düşmesi ile birlikte siz borçtan kurtulmuş sayılmazsınız ve dosya hala var olmaya devam eder. Bu durumda alacaklı tarafın işlemlere devam edebilmesi için yenileme talebinde bulunması gerekir. Sonuç olarak, düşen bir icra dosyasını siz isteseniz bile kapatmanız mümkün değildir, alacaklı taraf yenileme talebiyle birlikte dosya tekrar icra takip işlemi yapmaya elverişli hale gelecektir. Tarafınızla ilgili yapılmakta olan herhangi bir takip olup olmadığı bilgisine Ankara icra avukatı ve Ankara avukat aracılığıyla ulaşmanız süreci sağlıklı ve güvenilir şekilde yürütmenize yardımcı olacaktır.


Aşağıda saydığımız adımları izleyerek yapacağınız icra dosyası kapatma işlemi sonrası tarafınıza herhangi bir icra takip işleminin yapılabilmesi mümkün değildir. Bazen icra dairelerindeki yoğunluk sebebiyle dosya borcunun tamamını ödeyen borçlular hakkında dahi işlemlere devam edilebilmektedir. Bu durumda yapılan işlemlere itiraz hakkınız bulunmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda Ankara icra avukatına danışmanız olası hak kayıplarının önüne geçecektir.


İcra Dosyası Kapatma Yöntemleri


İcra dosyası kapatma işlemi için 2 farklı yol bulunmaktadır. Haricen tahsil yöntemi genellikle daha düşük meblağlar ödeyerek borcunuzdan kurtulmanızla sonuçlanabilmektedir.

 • İcra Müdürlüğüne Doğrudan Ödeme
 • Haricen Ödeme

İcra Dosyasını Kapatma İşlemi Ne Zaman Yapılır?


• Hakkınızda açılan icra takip dosyası borcunu ödeyip icra müdürlüğünde kapatma işlemini yaptıktan sonra,
• İcra takibine konu olan borcu haricen ödeyip icra müdürlüğüne haricen tahsil bildiriminde bulunduktan sonra,
• İcra takibine konu borç için alacaklıdan alacağınız ibra işlemi sonrasında icra müdürlüğüne talepte bulunduktan sonra,
• İcra takibine konu borç için alacaklı ile yapacağınız takas işlemi sonrasında icra müdürlüğüne talepte bulunduktan sonra.
İbra işlemi alacaklı tarafından doğrudan icra müdürlüğüne yazılı olarak yapacağı bir bildirimle borcundan vazgeçtiğini beyan etmesiyle olabileceği gibi taraflar arasında yapılacak bir sözleşmeyle de mümkündür. Her ne kadar bu sözleşmenin geçerliliği yazılı şekil şartına bağlı olmasa da icra müdürlüklerinde ibraya dayalı olarak dosya kapatma işleminin yapılabilmesi için sözleşmenin yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Bu konuda gerekli detaylı bilgilendirmeyi danışmanlık alacağınız Ankara avukatlık bürosu aracılığıyla temin edebilirsiniz.
Takas işlemi ise alacaklı ile olan aranızda var olan bir hukuki ilişkiden kaynaklı olarak dosya borcunuzun sizin alacaklıdan alacağınızdan mahsup edilmesi işlemidir.


İcra Dosyasını Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?


İcra dosyası nasıl kapatılır sorusunun cevabını merak edenler için gerekli adımlar aşağıda listelenmektedir:

 1. Öncelikle dosya kapak hesabı yaptırmalısınız. Bu hesabı hakkınızda icra takibinin yapıldığını icra müdürlüğüne giderek icra müdürüne yaptırabileceğiniz gibi bir Ankara avukat a başvurmanız halinde avukatınız da yapabilecektir.
 2. Aldığınız veya aldırdığınız kapak hesabının eksiksiz olarak dosyaya yatırılması gerekmektedir. (tahsil harcı, ve diğer ek masraflar)
 3. İcra dosyasının kapatılmasına ilişkin icra müdürlüğüne talepte bulunulmalıdır.


İcra dosyası kapatma işlemlerindeki bu adımları gereği gibi yerine getirebilmek için Ankara avukat ve Ankara icra avukatı danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilmektedir.


Haricen Tahsil Ne Demek


İcraya konu dosya borcunuzu icra müdürlüğüne doğrudan ödemek yerine alacaklıya haricen ödeme yapmanız durumunda icra müdürlüğüne haricen tahsil bildiriminde bulunulmalıdır. Bu ödeme yönteminde borç icra müdürlüğünün IBAN’ına değil de alacaklı veya vekilinin IBAN’ına ödenmektedir.
Alacaklı veya vekiliyle yapacağınız bir sözleşmeyle dosya borcunun ne kadar miktarla kapatılacağına ilişkin pazarlık yapılabilir. Bu pazarlığın yapılmasında ve borcun azaltılmasında kendinizi Ankara avukatlık bürosu aracılığıyla temsil ettirmeniz pazarlık aşamasında elinizi güçlendirecektir.
Ancak burada dikkatli olunmalıdır. Yapılan ödemen sonrasında mutlaka haricen tahsil bildirimi alacaklı tarafından icra müdürlüğüne yapılmalıdır. Aksi durumda icra müdürlüğü ödemeyi geçerli bir ödeme olarak kabul etmeyecektir.
Haricen tahsil bildiriminde ayrıca tahsil harcı da %50 indirimli ödenebilmektedir.

İcra Dosyası Kapatma Harcı 2023

Tarafınıza ait borç ve ek masrafların hesaplanması için İcra Dairesi’ne gidilmeli ve ilgili dosya numarası ile dosya kapak hesabı hesaplanmalıdır. Masraflar arasında icra dosyası kapatma harcı 2023 de bulunur. İcra dosyası kapatma harcı 2023 yılında 31.40 TL olarak belirlenmiştir. Kapak tutarın ödemesi sonrasında İcra Dairesi görevlileri tarafından dosyanın kapatılması için gereken işlemler başlatılacaktır.

Borcu Ödenen İcra Dosyası Ne Zaman Kapanır


Borcu ödenen icra dosyası ne zaman kapanır sorusu borcunu ödemiş olan borçlular tarafından oldukça merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. İcra dosyasında mevcut borcun 2. Maddelerde sayılan haller nedeniyle kapatılması için icra müdürlüğüne kapatma bildiriminde bulunduktan sonra icra müdürlüğünce gerekli işlemlerin yapılmasıyla birlikte icra dosyası kapatma işleminiz tamamlanacaktır.
Söz konusu işlemlerin yapılıp yapılmadığını, dosyanın aktif olarak kaydının var olup olmadığını e-devlet üzerinden takip edebileceğiniz gibi bu işlemleri güvenilir olması açısından Ankara icra avukatı ve Ankara avukat aracılığıyla yapmanız önemle tavsiye edilmektedir.
İcra dosyası kapatma işlemi için yapılması gerekli işlemlerin tamamlanması bazı durumlarda icra müdürlüğüne yapılan bildirimden itibaren 1 haftayı bulabilmektedir. Sürecin yürütülmesi ve tamamlanmasında Ankara avukat olarak işlemleri hızlandırmaktayız.

İcra Dosyası Kapatma Sık Sorulan Sorular

İcra dosya kapatma ücreti ne kadar?

İcra takibi başlatılmasında takip tutarının yüzde 5’i oranında peşin harç alınmaktadır. Bu peşin harç dosya kapatılırken hesaplanacak tahsil harcından düşülmektedir. Cezaevi harcı ise yüzde 2 oranındadır. Bu harçtan alacaklı taraf sorumludur.

İcra borcumu ödedim ne yapmalıyım?

İcra borcu gerektiği şekilde ödendikten sonra icra dosyası kapatma talebinde bulunmalıdır. İcra dosya kapatma süreçlerinin Ankara icra avukatı aracılığıyla yapılması tavsiye edilir.

İcra dosyası ödendikten sonra ne zaman düşer?

İcra dosyası kapatma işlemi için yapılması gerekli işlemlerin tamamlanması bazı durumlarda icra müdürlüğüne yapılan bildirimden itibaren 1 haftayı bulabilmektedir. Sürecin yürütülmesi ve tamamlanmasında Ankara avukat olarak işlemleri hızlandırmaktayız.

“İcra Dosyası Kapatma” hakkında 5 yorum

 1. Iyı Günler,

  Uyapa giriş yapıp hakkımdaki dosyanın güncel borcunu öğrenmeye çalıştım.
  Borcum EURO cinsindendir. Herhangi bir KUR girişi olmadığı için borç miktarını öğrenemedim.
  Borcumu UYAP üzerinden nasıl öğrenirim ?

   1. Ben icraborcumu ödedim şimdi birinci icra ve ikincil icra dosyasını kapat diyorla dosya masraları size ayit diyorla nekadar ödemem gerekiyor

 2. Selamlar icra borçlarımı anlaşarak peşin olarak ödedim fakat e devlet den açık görünüyor ve banka blokelerim var paramı çekemiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir