İçeriğe geç

2023 İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra dosyası nasıl kapatılır sorusu icra dosyalarına borçlu sıfatı ile yer alan vatandaşlarımız tarafından oldukça merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle, İcra dosyası, borçlu tarafından ödenmemiş bir borç nedeniyle alacaklı tarafından başlatılan hukuki bir takip işlemdir. İcra takibi sonucunda borçlu, borcunu ödemezse alacaklı, borcun tahsil edilmesi için icra yoluyla borçluya ait taşınır, taşınmaz vb. malvarlığına el koyabilir.

İCRA DOSYASI NASIL KAPATILIR?

İcra dosyasının kapatılması ise borçlu tarafından ödenmiş olan borcun, alacaklının hesabına geçirilmesi ve icra dosyasının sonlandırılması anlamına gelir. İcra dosyasının kapatılması için borçlunun borcunu tamamen ödemesi gerekmektedir. Borçlu, borcunu tamamen ödediğinde icra müdürlüğüne başvurarak icra dosyasının kapatılmasını talep edebilir.

İcra dosyasının kapatılması işlemi, alacaklı tarafından da yapılabilir. Alacaklı, borcun tamamının ödendiğine dair belgeleri icra müdürlüğüne ibraz ederek icra dosyasının kapatılmasını talep edebilir ya da borç alacaklı adına vekile ödenmiş ise alacaklı vekili UYAP sistemi üzerinden takibin olduğu icra dairesine haricen tahsil bildirimi ve dosyanın kapatılması talebinde bulunmaktadır.

Sonuç olarak, icra dosyası nasıl kapatılır sorusunun cevabı şu şekildedir: İcra dosyasının kapatılması borçlunun borcunu ödemesi veya alacaklının borcun tamamının tahsil edildiğine dair belgeleri ilgili icra dairesine ibraz etmesiyle gerçekleşir. Ancak uygulamada takip borçluları genellikle borcu, alacaklı vekillerine ödemekte ve alacaklı vekillerinin uyap üzerinden ilgili dosyaya talep ve bildirimde bulunmakta gecikmesiyle dosya açık kalabilmektedir. Bunun neticesinde de ilgili dosyada borçluya ait araç ya da taşınmazda haciz bulunmaktaysa borçlu kendisine ait bu malvarlıklarını devredememekte noterde/tapuda önüne engel olarak çıkmaktadır. Uygulamada çok sık karşılaşılan bu sorunun çözümü için Ankara avukat hukuki desteği almanız sizler için süreci oldukça hızlandıracaktır.

İCRA DOSYASI KAPATMA YÖNTEMLERİ

İcra dosyası nasıl kapatılır sorusu için 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar; haricen tahsil yöntemi ve icra dairesine ait banka hesabına doğrudan ödeme yapmaktır. Haricen tahsil yöntemi ile ödemede genellikle alacaklı ile anlaşarak daha düşük meblağlar ödeyerek borcunuzdan kurtulmanızı sağlayabilirsiniz.

  1. İcra Müdürlüğüne Yapılacak Doğrudan Ödeme İle
  2. Alacaklıya ya da Vekiline Yapılacak Haricen Ödeme İle

BORCU ÖDENEN İCRA DOSYASI NE ZAMAN KAPANIR?

Borcu ödenen icra dosyası ne zaman kapanır sorusuna verilecek cevap borçlu tarafından aşağıda belirtmiş olduğumuz kapatma yöntemlerinin hangisinin tercih edildiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

  1. İlgili dosyaya ilişkin borç için alacaklıdan alacağınız ibra işlemi sonrasında icra müdürlüğüne talepte sonra,
  2. İcra takibine konu olan borcu haricen ödeyip icra müdürlüğüne haricen tahsil bildiriminde bulunduktan sonra,
  3. İcra dosyasına konu olan borç için alacaklı ile yapacağınız takas işlemi sonrasında icra müdürlüğüne talepte bulunduktan sonra.
  4. Hakkınızda açılan icra takip dosyası borcunu ödeyip icra müdürlüğünde kapatma işlemini yaptıktan sonra,

Hakkınızda açılan icra takip dosyasına ilişkin borcu ödemiş iseniz ve bu ödemeye rağmen e-devlet üzerinden ya da uyap vatandaş üzerinden dosyanız hala açık olarak görünmekte ise Ankara avukat danışmanlığı alarak icra dosyası kapatma işlemi yapmanız tavsiye edilir. İcra dosyası nasıl kapatılır sorusu oldukça önemli bir konu olmakla birlikte dosya üzerinde araç haczi olması durumunda noter üzerinden satış işlemi de gerçekleştirilemeyecektir.

Borcu ödenen icra dosyası ne zaman kapanır sorusuna etkili bir çözüm bulmak için Ankara avukat danışmanlığı almak süreci hızlandırmanın yanında hak ve menfaat kayıplarının da önüne geçecektir.

Sık Sorulan Sorular

İcra dosyası Uyaptan nasıl kapatılır?

Haricen tahsil yöntemi ile dosyanın kapatılması talebinde bulunulur ve tahsil harcı ödenerek ilgili icra dosyası kapatma işlemi gerçekleşir.

Ödenmiş olan icra dosyası nasıl kapatılır?

İcra borcu eksiksiz olarak ödenmiş ve takip dosyası sistem üzerinden hala açık olarak görüntüleniyorsa Ankara avukat hukuki danışmanlığı ile kısa süre içerisinde icra dosya kapatma gerçekleştirilir

İcra dosyası kapatma harcını kim öder?

Tahsil harcı ve cezaevi harcının yükümlüsü takip dosyasının alacaklısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir