İçeriğe geç

Depremde Yıkılan Evlerin Müteahhitler Hakkında Suç Duyurusu

 

6 Ocak 2023 tarihinde Maraş’ ın Pazarcık ilçesi Merkezli 7.7 şiddetinde ve 9 saat sonra 7.4 şiddetinde meydana gelen depremler Adana, Maraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır başta olmak üzere 10 ilimizi vurdu. Yaklaşık 6000 binanın yıkıldığı söyleniyor. Resmi rakamlar daha sonra gelecek olsa da hasarlı binalar da dahil olmak üzere toplamda 10.000 binanın sağlamlığı, denetimi, imar planları ve müteahhitleri kamuoyunda tartışılmakta. Malatya da 3 yıllık bina yıkılırken, Hatay’ da da yine 3 yıllık Güçlü Bahçe City depreme dayanamadı.

Hükümetin ve belediyelerin 1000 ve 5000 lik imar planları, inşaat ruhsatı verilirken istenilen belgeler ve inşaatta aranan vasıflar, 20 yıldır toplanan deprem vergileri ile “deprem toplanma merkezlerinin” dahi yapılmaması, son yıllarda tüm kaynakların inşaat sektörü için seferber edilmesine rağmen bunun denetimine ve planlamasına harcanan paranın devede kulak kalması, Türkiye’ de belki de yapması en kolay mesleğin müteahhitlik olması, hiçbir diploma ve sertifika istenmemesi, depreme dayanıklı adı altında malzemeden çalınmış yapıların halka satılması gibi hususları yaralarımızı sardıktan sonra konuşmak zorundayız. Biliyorum eleştiri yapmanın sırası değil ancak öfkemi ve üzüntümü içimden atmanın başka bir yolunu bulamadığımdan bu yazıyı yazıyorum.

Her ne kadar deprem bölgesindeki yurttaşlarımıza yardımda bulunsam da; elimden bir şey gelmemesi, çaresizce oturup vefat haberlerini takip etmek ise en iç yakan şey. Bu nedenle hem mesleğimle alakalı bir şey yapmak hem de yakın gelecekte oluşacak yargılamalara şimdiden kolaylık sağlamak adına müteahhit ve kaçakların ülkeden kaçma ihtimallerine rağmen suç duyurusunu sizinle paylaşma kararı aldım.

Müteahhitlere Yurt Dışına Çıkış Yasağı Koyulması

Aşağıdaki örnek dilekçeyi bulunduğumuz ildeki adliyenin müracaat savcılığına vererek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu sayede hem olayın vahametinin altını çizmiş, farkındalık yaratmış ve muhtemel müteahhitlerin ülkeden kaçmasını belki önlemiş oluruz.


……….. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA  
İHBAR EDEN               : …………………………, tc: …..
                                    ………………………………………………….. Çankaya/ANKARA  

ŞÜPHELİ                      : 06/02/2023 de meydana gelen depremde 10 ilde yıkılan binaların müteahhitleri, sermaye şirketi ise şirket yetkilileri ve yönetim kurulu (Türkiye Odalar ve Borsalar birliği ya da bulunduğu ile meslek odasından tespiti istemlidir.)  

SUÇ                             : Taksirle adam öldürme ve tespit edilecek diğer suçalar (TCK md. 85 vd)

SUÇ TARİHİ/YERİ        :06.02.2023 -HATAY/KAHRAMANMARAŞ/ADIYAMAN/MALATYA  

KONU             : Şüphelilerin tespiti ve haklarında kamu davası açılması, tedbiren HAKLARIN YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI ve CMK md.128 uyarınca GEÇİCİ OLARAK MAL VARLIKLARINA EL KOYMA talebimizden ibarettir.  

AÇIKLAMALAR:  
1. 6 Ocak 2023 tarihinde Maraş’ ın Pazarcık ilçesi Merkezli 7.7 şiddetinde ve 9 saat sonra 7.4 şiddetinde meydana gelen depremler Adana, Maraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır başta olmak üzere 10 ilimizde etkisini göstermiştir.  Yaklaşık 6000 binanın yıkıldığı söylenmektedir.

2. Hatay ve Malatya illerimizde 3 yıllık REZİDANCE adı ile anılan çok bloklu siteler dahi yıkılmış ve onca insanımız vefat etmiştir. Aynı ilde, aynı mahallede bazı binaların hafif yara almış, bazı binaların ise hiç yara almadan kurtulmuştur. Demek ki  yıkılan binalar da sağlam yapılsaydı bu kadar hasar olmayacak, bu kadar insanımız vefat etmeyecekti.  

3. Her ne kadar şüphelilerin kasıt ile bu çürük binaları yapmadığı gerçeği var olsa da, mesleğin getirdiği tecrübe ve özen yükümlülüğünün ihlali, Fay hattında bulunan şehirlerde büyük bir deprem olabileceğini öngörmeleri ve ihmali davranışla binaları sağlam yapmadıkları ve birden fazla kişinin taksirle ölümüne sebep oldukları ortadadır.  

4. Ek olarak 1999 Gölcük depreminde de birden fazla müteahhit ve inşaat ustasının anılan ve benzer suçlardan hapis cezası alması sayın iddia makamı için emsal niteliktedir.  

5. İş bu suç duyurusunda depremden maddi, manevi, psikolojik olarak etkilendiğimiz ve vatandaş olarak suçtan doğrudan ya da dolaylı zarar gördüğümüz ve suçun Kamu Hukukunu ilgilendirmesi sebepleri ile İHBAR EDEN olarak husumet ehliyetimiz bulunmaktadır. ,  

6. Ana akım medya ve sosyal medyadan sorumlu olan müteahhitlerin ülkeden kaçacağı ve malvarlıklarını kaçırma hazırlığında olabilecekleri şüphesi hakimdir. Bu nedenle depremden etkilenen 10 ildeki müteahhit ve diğer sorumluların İVEDİLİKLE meslek odalarına müzekkere yazılarak tespit edilmesi, geçici süre Yurt dışına çıkış yasağı ve malvarlıklarına EL KOYMA kararı verilmesi talebinde bulunma zorunluluğu hasıl olmuştur.  
NETİCE VE TALEP       : Yukarıda anlatılan ve resen nazara alınacak sair hususlar neticesinde,  

1. Depremden etkilenen 10 ildeki müteahhit ve diğer sorumluların İVEDİLİKLE meslek odalarına müzekkere yazılarak tespit edilmesi,

2. Haklarında geçici süre Yurt dışına çıkış yasağı ve malvarlıklarına EL KOYMA kararı verilmesi

3. Ve neticeten haklarında kamu davası açılmasını saygılarımızla ihbar ve talep ederiz…../…./2023  
İHBAR EDEN
AD/ SOYAD İMZA  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir